Sık Sorulan Sorular


Sıkça Sorulan Sorular

Müşteri hizmetleri bölümünüze nasıl ulaşabilirim?

Sayfamızın sağ alt köşesinde bulunan Canlı Destek butonundan , 0850 333 99 11 nolu Müşteri Hizmetleri hattımızdan, 0553 717 99 11 nolu WhatsApp Destek numaralarından ya da info@biletinial.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Size hangi zaman dilimlerinde ulaşabilirim?

Bize hafta içi ve Cumartesi 09:00 - 22:00 saatleri arasında Pazar günleri ise10:00 - 22:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

Bilet ücretlerine KDV dahil midir?

Evet tüm bilet ücretlerine KDV dahildir

Etkinliğin gerçekleşeceği mekanın yerini nereden öğrenebilirim?

www.biletinial.com adresindeki etkinlik sayfasında Harita tabından veya Tüm Mekanlar başlığımızdan istediğiniz mekanın adres bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Biletinial.com üzerinden biletimi aldım, peki biletimi nereden almam gerekiyor?

Biletinial.com, size “home ticket” olanağını sunmaktadır. Bu yöntemde bilet size e-posta ve sms ile ulaştırılır ve her bilet benzersiz bir işlem numarasına sahiptir. Etkinlik alalında telefonunuza gelen sms yada e-posta metnini göstermeniz yeterli olacaktır.

Sinema müşterileri, cep telefonlarına gelen SMS bilgilendirmesindeki işlem numarası ile etkinlik alanına giderek KIOSK cihazlarımızdan veya GİŞE'den biletlerini bastırmaları mümkündür.

Satın almış olduğum biletlerle ilgili e-posta yada sms gelmedi, ne yapmalıyım?

Öncelikle e-postanızda gelen kutusunda e-postamızı bulamıyorsanız, gereksiz(junk ve spam ) kutusunu da kontrol ediniz, Eğer baktığınız klasörlerde tarafımızdan e-posta gelmedi ise Sağ alt köşedeki Canlı Destekten, Çağrı Merkezi: 0850 333 99 11, WhatsApp Destek: 0553 717 99 11nolu numaralarından biletlerinizi işlem sırasında kullanmış olduğunuz e-posta ve telefon numarası ile kontrol ettirebilir ve tekrardan sms gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

SİNEMA Bileti alan müşterilerimiz için cep telefonlarına gelen SMS bilgilendirmesindeki işlem numarası  etkinliğe katılım için yeterlidir.

Almış olduğum biletle ilgili herhangi bir değişiklik ya da iade söz konusu mudur?

Üzgünüz, biletinial.com organizasyon sahibi olmadığı ve yalnızca etkinlik biletlemesinden sorumlu olduğu için; mevcut organizayonla ilgili herhangi bir iptal ya da değişiklik olmadığı sürece ya da organizasyon sahibinin açıkladığı kuralları dışında satın alınan biletlerde herhangi bir değişiklik ya da iade söz konusu değildir.

Etkinliklerde Öğrenci/öğretmen indirimi oluyor mu?

Mevcut indirimler etkinlik bazında değişiklik gösterebilmektedir. Eğer ki indirim var ise bilet kategorilerinden ya da bilette kaç kişi gideceğini seçtikten sonra açılan sayfadan Öğrenci, Tam gibi seçeneklerden indirimi seçtiğiniz anda sayfa güncellenir ve otomatik olarak indirimli fiyat karşınıza çıkar. Unutmayın ki indirimli alınan tüm biletler için indirimden faydalanan tüketici, indirime hak kazanmalarına sebep olan ayrıcalıklarına ait kimlik belgelerini etkinlik girişinde göstermek zorundadırlar.Kimlik belgesi olmayan müşterilerimiz, bilet ücreti farkını ödemek zorunda kalabilir.

İnternet sitesinden bilet alırken koltuk seçimi yapılamamasının sebebi nedir?

Organizatörlerin belirlediği kriterler doğrultusunda bazı etkinlikler oturma düzenine sahip iken bazıları da genel giriş(ayaklı düzen) olarak belirlenmektedir. Genel giriş etkinliklerinde koltuğunuzu değil, yalnızca kategorinizi seçebilirsiniz. Etkinlik girişinde yetkililer sizi almış olduğunuz biletin kategorisine göre yönlendireceklerdir.

İnternet sitesi üzerinden yapılan alışverişlerde zamanla ilgili olan 15 dakikalık kısıtlama neden uygulanıyor?

Bu süre bilet satın almak isteyen başka insanların hakkını korumak için uygulanmaktadır. Biletleri sepetine atan kişi 15 dk içerisinde satın alma işlemini tamamlamazsa seçilmiş olan biletler sepetten otomatik olarak düşer ve tekrardan satışa sunulur.

İstediğim sayıda bilet satın alamama nedenim nedir?

Etkinlikler için tek işlemde maksimum bilet satın alma sayısı 10 olarak belirlenmiştir. Eğer isterseniz 11 ve üzeri sayıdaki biletler için ikinci bir işlem yapabilirsiniz.

Bileti satın almadan rezervasyon yapmam mümkün mü?

biletinial.com tarafından rezervasyon işlemi yapılmamaktadır.

Localar için bilet satın alma prensibi nasıl işlemektedir?

Localar için tek bir koltuk satın alma şansınız yok, locaların kapasitesine göre fiyatları toplam olarak belirlenmektedir.

Farklı etkinlikler için aynı işlem içerisinde bilet alabilir miyim yoksa ayrı ayrı işlemler mi yapmalıyım?

Aynı işlem içerisinde farklı etkinlikler için ayrı ayrı biletlerinizi alabilirsiniz.

İnternetten biletimi aldıktan sonra tekrardan satın almış olduğum biletin basılı halini herhangi bir gişeden almama gerek var mıdır?

Hayır, Biletinial.com‘dan almış olduğunuz her bir bilet için vermiş olduğunuz email adresinize veya Sms ile gelen işlem numarasını etkinlik alanındaki yetkili kişiye göstermeniz yeterlidir. Ekstradan başka bir yere gidip bilet almanıza gerek yoktur.

SİNEMA Bileti alan müşterilerimiz için cep telefonlarına gelen SMS bilgilendirmesindeki işlem numarası ile gişeden veya KIOSK’tan çıkartabilirsiniz.

Interbilet’in merkez ve şube ofislerine gelsem bilet temin edebilir miyim?

Hayır, bilet satışları sadece satış ofisleri, gişe ve internet üzerinde www.biletinial.com üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ofislerde sadece operasyonlar yönetilmektedir.

İnternet üzerinden satın aldığım biletlerde neden işlem ücreti alınıyor?

Biletinial.com’ un internet satışlarında aldığı işlem ücreti size verilen hizmet ve kullanım masrafları için tahsil edilmektedir. Biletinial.com üzerinden bilet almanız durumunda bir daha gişeye gitmeniz gerekmemektedir. Mail adresinize ve telefonunuza gelen işlem numarası ile etkinliğe dahil olabilirsiniz.

SİNEMA Bileti alan müşterilerimiz için e-postalarına ve cep telefonlarına gelen SMS bilgilendirmesindeki işlem numarası ile gişe veya KIOSK’lardan biletlerini çıkartarak salona giriş yapabilirler.

Çocuklarım için bilet almam gerekir mi?

Etkinliklerde uygulanan bilet politikası tamamen organizasyon sahibinin insiyatifindedir. Etkinliklerde aksi belirtilmediği sürece çocuklar için de bilet alınması zorunludur. Çocuklar için uygulanacak her hangi bir ayrıcalık varsa etkinlik detaylarında belirtilecektir.Etkinlikler için geçerli olan yaş sınırlandırmalarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Toplu ya da grup bilet alımında indirim uyguluyor musunuz?

Bu tip uygulamalar etkinliklere göre farklılık gösterebilmesinden dolayı çağrı merkezinden bize ulaşıp bilgi almalısınız.

Hangi kredi kartlarını kullanabilirim?

Master – Visa Kredi kartları,Sanal kartlar , Debit özellikli Banka kartlarını kullanabilirsiniz.Kartınızın internet alımlarına ve 3D Secury işlemlerine açık olması gereklidir.

Siteden bilet almam ne kadar güvenli?

Sistemimiz uluslararası kabul gören 256 bit SSL sertifikası ile korunmaktadır.

Biletimi kaybettim ne yapmalıyım?

Eğer biletiniz bir elektronik bilet ise hiç korkmayın biz size yardımcı olabiliriz. Kaybettiğiniz bilet fiziki olarak satın aldığınız bilet ise biletin tekrar yazdırılması teknik olarak mümkün değildir. Bu nedenle satın aldığınız bileti saklamak ve korumak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Yanlış tarihe / Yanlış etkinliğe bilet aldım ne yapabilirim?

Bilet satın almadan önce lütfen sepet içeriğinizi tekrar tekrar gözden geçiriniz. Biletleme işlemi tamamlandıktan sonra etkinlik iptal edilmediği sürece biletlerinizi değiştirmek veya iptal etmek KESİNLİKLE mümkün olmayacaktır.

E-bültenimize abone olun etkinlikleri kaçırmayın!